Golfová etiketa

Golf má velice specifické normy chování. Pročíst si základy golfové etikety se nám určitě vyplatí, jelikož získáme jistotu a na hřišti se můžeme věnovat už jen hře samotné. Hlavní předpoklad je řídit se zdravým rozumem a dodržovat základy slušného chování. Její základní pravidla by měl znát každý, kdo vstupuje na hřiště. Zde jsou alespoň ta základní.

VČASNÝ PŘÍJEZD NA GOLF

Dochvilnost by měla být samozřejmostí každého. Rezervujte si tee-time předem a buďte přesní. V případě, že nebudete schopni svoji rezervaci dodržet, zrušte ji.

OBLEČENÍ

Ideální jsou pro pány kalhoty, nebo šortky,tričko s límečkem nebo se stojáčkem, golfové boty. Dámy obvykle nosí sukně, šortky nebo dlouhé kalhoty, tričko s límečkem nebo se stojáčkem, golfové boty.

TICHO A KLID

Na hřišti se vždy chováme tiše, vždy s ohledem na druhé hráče. Jste-li v blízkosti odpalujícího hráče, zastavte se, nerušte jej hovorem ani jiným způsobem. Vyčkejte, až odehraje. Je nevhodné během hry používat mobilní telefony.

BEZPEČNOST

Nikdy bychom neměli hrát, pokud jsou hráči před vámi v dosahu naší rány. Hraji pouze, až se přesvědčím, že ve směru mé rány nikdo není. Pokud musím hrát do míst, kde někdo stojí, musím se ujistit, že mě vidí a ví, že hraji. Pokud letí míč směrem k jiným hráčům, volám hlasitě FORE a to i v případě, že se nejedná o můj míč. Při hře berte ohled podobným způsobem na kolemjdoucí veřejnost, pohybující se na veřejných cestách.

TEMPO HRY

Na hřišti obvykle nejste sami, proto se snažte minimalizovat čas prodlev. Pokud dokončíte jamku, opusťte rychle green a uvolněte ji pro další skupinu. Pokud je skupina jdoucí za vámi rychlejší, je podle pravidel, že ji pustíte před sebe. Při hledání míče nepřekračujte povolený pětiminutový limit. Dbejte pokynů startéra a marschala. V případě, že nezvládáte tempo hry, může vás marschal posunout o jamku dále.

PÉČE O HŘIŠTĚ

Na odpaliště nepatří bagy ani vozíky a neprovádí se na něm cvičné švihy. Opravujte místa po vyseknutých řízcích, uhrabujte po sobě bunkery a na greenu opravte místo po dopadu míče.

HEZKOU HRU!